Menu
  • Abous us
  • Search database
  • Resources
  • Donate
  • Faq

Collins Joseph Lawton

Name:
Joseph Lawton Collins
Rank:
General
Serial Number:
Unit:
United States Army
Date of Death:
1987-09-12
State:
Louisiana
Cemetery:
Arlington National Cemetery, Arlington, Virg
Plot:
Section 30, Site 422
Row:
Grave:
Decoration:
Army Distinguished Service MedalSilver StarLegion of MeritBronze Star
Comments:

Collins was born in New Orleans, Louisiana, on May 1, 1896. He graduated from the United States Military Academy in 1917; was commissioned a second lieutenant and assigned to the 22nd Infantry, April 1917; was promoted to first lieutenant, May 1917, and temporary captain, August 1917. He attended the Infantry School of Arms at Fort Sill and served with his regiment at various locations, 1917–1919. Collins was promoted to captain, June 1918, and to temporary major, September 1918; commanded the 3rd Battalion, 22nd Infantry, in France, 1919, and was assistant chief of staff, G-3, of American Forces in Germany, 1920–1921. He was an instructor in the department of chemistry at West Point, 1921–1925; graduated from the company officer course at the Infantry School, Fort Benning, 1926, and from the advanced course at the Field Artillery School, Fort Sill, 1927. He was an instructor in weapons and tactics at the Infantry School, 1927–1931; was promoted to major, August 1932; was executive officer of the 23rd Brigade, Manila, and assistant chief of staff, G-2, Philippine Division, 1933–1934. He graduated from the Army Industrial College, 1937, and the Army War College, 1938; was an instructor at the Army War College, 1938–1940. He was promoted to lieutenant colonel, June 1940; was chief of staff of the VII Corps, 1941. Collins was promoted to the temporary ranks of colonel, January 1941, brigadier general, February 1942, and major general, May 1942. He was chief of staff of the Hawaiian Department, 1941–1942, and commanding general of the 25th Infantry Division—the "Tropic Lightning" Division, on Oahu and in operations against the Japanese. Transferred to Europe, he commanded VII Corps in the Normandy invasion and in Western European campaigns to the German surrender, 1944–1945. Collins was promoted to temporary lieutenant general (April) and permanent brigadier general (June), 1945. He was deputy commanding general and chief of staff of Army Ground Forces. Collins was chief of staff of the United States Army, August 16, 1949 – August 15, 1953. Collins died in Washington, D.C., on September 12, 1987.